• Тест је акредитован одлуком Здравственог савета Србије број: 153-02-00131 /2025-01, од 17.03.2025. године, под бројем: А-1-340/25
    • Акредитован за: лекаре, стоматологе, фармацеуте, медицинске биохемичаре, медицинске сестре, здравствене техничаре.
    • Број бодова за полазнике: 3.
    • Похађање је бесплатно.

    Едукација је доступна 24/365 на интернет страници Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs.

    Актуелне препоруке за правилну исхрану су, поред чињеница прикупљених у научним истраживањима, допуњене и културолошким и индивидуалним угловима посматрања, те на тај начин чине практично примењиву целину. На примеру важећих смерница из САД (Dietary Guidelines for Americans 2020—2025), могу се сагледати сви релевантни аспекти документа овог типа – одабир приступа, основних принципа и начина њиховог представљања. Концепт „нутријентима богатих намирница“ и нагласак на „обрасце исхране“, представљају кључне елементе разумевања нових препорука, где се одабиром и количинском равнотежом уноса намирница постижу зацртани циљеви у исхрани. Задржавајући основне групе намирница – поврће, воће, житарице, извори протеина, уља, млечни производи, уз јасно издвајање оних чија се употреба у исхрани не препоручује – додати шећери, засићене масти, натријум (кухињска со), алкохолна пића, смернице теже да на јасан начин одговоре на питања о исхрани различитих популационих група. На том трагу, као добар пример интензивно проучаваног здравог обрасца исхране наводи се „Медитеранска исхрана“, и њени бројни повољни ефекти, како за појединца, тако и планету у целини. Јасни налази који медитеранску исхрану повезују са мањим ризиком за кардиоваскуларне болести, шећерну болест, малигне болести и друга стања, наводе на посвећивање додатне пажње овом обрасцу исхране, и препознавање њених елемената који улазе у састав препорука које су на снази.

    Усвајањем ових принципа и приступа питањима исхране, могу се отворити нови начини за побољшање јавноздравствених активности намењених унапређењу исхране становништва. Коначно, у садејству са другим мерама подршке усвајању образаца исхране, попут регулаторних, економских, маркетиншких и других аспеката, укупан рад на побољшању квалитета исхране становништва добија пуну ефективност.

    Auto Enrol : Правилна исхрана - јавноздравствени аспекти и нове препорукеПриступ у улози госта: Правилна исхрана - јавноздравствени аспекти и нове препоруке
    • Тест је акредитован одлуком Здравственог савета Србије број: 153-02-00131 /2025-01, од 17.03.2025. године, под бројем: А-1-339/25
    • Акредитован за: лекаре, стоматологе, фармацеуте, биохемичаре, медицинске сестре, здравствене техничаре
    • Број бодова за полазнике: 2.
    • Похађање је бесплатно

    Едукација је доступна 24/365 на интернет страници Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs.

    Концепт „Једно здравље“ (One Health) представља јединствен начин посматрања повезаности, као и остваривања равнотеже и оптимизације здравља људи, животиња и екосистема. Сагледавањем јавноздравствених проблема на начин изнет у приступу једног здравља, неминовно се намеће идеја о сарадњи различитих друштвених институтција и читавих сектора, за које се на први поглед може учинити да имају јасно раздвојене улоге. Неки од проблема који најбоље показују колико је једно здравље приступ којим се изналазе практична решења за отворена питања, јесу тематика здраве животне средине, зооноза и векторских заразних болести, безбедности и исправности намирница, резистенције на антимикробне лекове и сл. Посебно оправдање оваквом погледу на проблеме јавног здравља, донела су искуства из година пандемије COVID-19, која је врло јасно показала колико је, на глобалном плану, недовољно пажње посвећено дешавањима у системима који нас окружују – животној околини и живим организмима у њој, што је увеличало утицај који је пандемија остварила на целокупна друштва. Истакнуто је да нека питања која се не могу сматрати новим, добијају потпуно другачије одговоре, попут одрживости система за производњу хране и њихове последичне повезаности са здравом исхраном, али и резистенције микроорганизама на антимикробле лекове.

    Auto Enrol : Једно здравље (One Health) - нови поглед на старе здравствене изазовеПриступ у улози госта: Једно здравље (One Health) - нови поглед на старе здравствене изазове
    • Тест је акредитован одлуком Здравственог савета Србије број: 153-02-00131 /2025-01, од 17.03.2025. године, под бројем: А-1-338/25.
    • Акредитован за: лекаре, стоматологе, фармацеуте, медицинске биохемичаре, медицинске сестре, здравствене техничаре.
    • Број бодова за полазнике: 2
    • Похађање је бесплатно.

    Едукација је доступна 24/365 на интернет страници Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs или телефоном на број 011/2078-684.

    Рад на умањењу утицаја хроничних незаразних болести (ХНБ) на савремена друштва увек захтева свеобухватан приступ, узимајући у обзир природу обољења и бихејвиоралну позадину 4 кључна фактора ризика. Неке од ранијих процена Светског економског форума говоре да ће се у периоду 2011-2030 године, кумулативни економски губитак повезан са утицајем ХНБ попети до 30 билиона америчких долара. Удружен рад здравственог, финансијског, просветног, пољопривредног, саобраћајног, грађевинског и других сектора, треба да као циљ постави смањење заступљености кључних фактора ризика, првенствено кроз свеобухватну друштвену акцију превентивне природе, а на првом месту пружању подршке адекватним, на доказима заснованим здравствено-промотивним интервенцијама у популацији. Посебно се истичу добри примери на доказима заснованих популационих програма примарне превенције типа 2 дијабетеса, као изузетно значајне ХНБ, али и фактора ризика. Интересантно је да овакви програми имају за циљ промене у животном стилу које као показатеље успеха узимају доказани губитак телесне масе и остварену физичку активност. Узевши у обзир и њихову едукативну позадину, у којој се посебно разматрају проблеми здраве исхране и других навика, може се рећи да је оваквим приступом загарантован барем делимичан утицај на 4 кључна фактора ризика за настанак ХНБ. Успех оваквих здравствено-промотивних интервенција посебно је видљив код особа у средњем и вишем ризику од развоја типа 2 дијабетеса, док превентивно деловање у популацији са ниским ризиком захтева нешто другачији приступ. Коначно, важност секундарне превенције мора бити посебно наглашена у контексту ХНБ, што се у нашој земљи огледа у систему организованог скрининга рака дојке, дебелог црева и грлића материце. Пружање подршке организованом скринингу и превазилажење ограничења у пракси, представљају неке од кључних корака у контроли ХНБ.

    Auto Enrol : Хроничне незаразне болести - колико познајемо факторе ризика?Приступ у улози госта: Хроничне незаразне болести - колико познајемо факторе ризика?
  • Акредитовано одлуком Здравственог савета Србије Број: 153-02-00131 /2025-01, од 17.3.2025. године, под бројем: А-1-337/25.

    Акредитовано за: лекаре, стоматологе, фармацеуте, медицинске сестре, здравствене техничаре, медицинске биохемичаре.

    3 бода за полазнике.

    Похађање је бесплатно.

    Едукација је доступна 24/365 на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs

    Увод:

    Едукација под називом Утицај психоактивних супстанци на безбедност у саобраћају има за циљ да здравствене раднике суочи са размерама проблема угрожене безбедности у саобраћају узрокованог конзумирањем психоактивних супстанци. Одговарајуће сагледавање овог јавноздравственог проблема и спремност да се на њега одговори подразумева унапређење знања о ефектима различитих психоактивних супстанци на психосоматске карактеристике које се директно и/или индиректно одражавају на перформансе учесника у саобраћају, а како би се ова знања даље имплементирала кроз здравствено-васпитне активности са корисницима из различитих популационих група.

     

    Едукација је креирана у виду електронског теста, који се састоји од питања која имају за циљ да укажу на ефекте најчешће коришћених психоактивних супстанци - лекова, алкохола, кофеина, енергетских пића и марихуане, како на моторне, тако и на когнитивне и чулне перформансе учесника у саобраћају, пре свега на оне који управљају моторним возилима. Посебан значај поклања се улози здравствених професионалаца у обављању здравствено-васпитног рада на тему адекватне употребе прописане медикаментозне терапије, као и на тему превенције злоупотребе других психоактивних супстанци, а у контексту саобраћајне безбедности.

     

    Тест се састоји од укупно 30 питања затвореног типа.

    ПРЕ НЕГО ШТО ПРИСТУПИТЕ ПОПУЊАВАЊУ ТЕСТА, ПОТРЕБНО ЈЕ ДА ПРОЧИТАТЕ ДОСТУПНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ И ПРЕГЛЕДАТЕ ПРЕПОРУЧЕНУ ЛИТЕРАТУРУ

    Auto Enrol : Утицај психоактивних супстанци на безбедност у саобраћајуПриступ у улози госта: Утицај психоактивних супстанци на безбедност у саобраћају
  • Акредитован одлуком Здравственог савета Србије Број: 153-02-00440/2024-01, од 25.11.2024. године, под бројем: А-1-2210/24

    Акредитован за: Лекари, Стоматолози, Медицинске сестре, Здравствени техничари, Фармацеути, Биохемичари

    3 бода за полазнике

    Похађање је бесплатно

    Едукација је доступна 24/365 на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs или телефоном на број 011/2078-658.

    Едукација „Превенција падова код старијих особа“ осмишљена је у циљу унапређења знања  здравствених радника o величини и распрострањености проблема падова и последичног повређивања старијих особа, о најчешћим факторима ризика за настанак падова у старијој популацији, о превентивним поступцима и активностима у циљу спречавања настанка и смањења последица падова у старијем животном добу.

    Ова едукација ће полазницима исте омогућити стицање основних знања из области превенције  падова која ће им бити од користи у даљем развоју вештина потребних за бављење проблемом превенције повреда  старије популације у њиховом окружењу

    Auto Enrol : Превенција падова код старијих особаПриступ у улози госта: Превенција падова код старијих особа
  • Акредитован одлуком Здравственог савета Србије Број: 153-02-/2024-01, од 12.8.2024. године, под бројем: А-1-1601/24

    Акредитован за: Лекаре, медицинске сестре, здравствене техничаре, стоматологе, фармацеуте, биохемичаре

    Број бодова за полазнике: 3

    Похађање је бесплатно

     

    Едукација је доступна 24/365 на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs или телефоном на број 011/2078-658.

    Едукација „Јавноздравствени значај превенције злоупотребе алкохола“ осмишљена је у циљу унапређења знања  здравствених радника o: актуелној епидемиолошкој ситуацији када је реч о навикама употребе алкохола различитих популационих група у Републици Србији, ширем друштвеном контексту проблема злоупотребе алкохола, као и знања о основним појмовима проблематике везане за злоупотребу алкохола

    Едукација ће полазницима омогућити примену знања и вештина стечених на курсу у њиховој свакодневној пракси у циљу превенције злоупотребе алохола међу корисницима њихових услуга.

    Auto Enrol : Јавноздравствени значај превенције злоупотребе алкохолаПриступ у улози госта: Јавноздравствени значај превенције злоупотребе алкохола
  • Акредитовано одлуком Здравственог савета Србије Број: 153-02-/2024-01, од 12.8.2024. године, под бројем: А-1-1602/24

    Акредитовано за: Лекари, Стоматолози, Фармацеути, Медицинске сестре, Здравствени техничари, Биохемичари

    3 бода за полазнике

    Похађање је бесплатно.

    Едукација је доступна 24/365 на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.

    За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs  или телефоном на број 011/2078-658.

    Увод:

    Едукација Колико знамо о новим дуванским и никотинским производима има за циљ здравствене раднике и сараднике суочи са јавноздравственим изазовима које креира динамично и иновативно  тржиште дуванских производа, док истовремено, још увек не постоје валидни докази здравственој безбедности нових производа. Одговарајуће сагледавање овог проблема и спремност да се на њега одговори захтева: 1) познавање актуелног тржишта дуванских и никотинских производа; 2) знања који се тичу ефеката нових производа по здравље, са посебним освртом на период трудноће и лактације; 3) упознатост са позицијом ових производа у нашем законодавном оквиру и ставовима релевантних међународних тела који се односе на контролу дувана и 4) разумевање широког спектра маркетиншких стратегија које дуванска индустрија користи у промоцији својих производа и придобијању нових корисника, пре свега деце и младих.

     

    Едукација је креирана у виду онлајн теста који има за циљ да обради поменуте аспекте овог јавноздравственог проблема, који су од значаја за све здравствене раднике који су у улози здравствених васпитача. Поред непосредног здравствено-васпитног рада са корисницима, важност адекватног сагледавања проблема нових дуванских и никотинских производа важна је и због утицаја на обликовање ставова опште јавности, али и потенцијалне прилике за заговарање у области контроле дувана.

     

    Тест се састоји од укупно 30 питања затвореног типа.

    ПРЕ НЕГО ШТО ПРИСТУПИТЕ ПОПУЊАВАЊУ ТЕСТА, ПОТРЕБНО ЈЕ ДА ПРОЧИТАТЕ ДОСТУПНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ И ПРЕГЛЕДАТЕ ПРЕДЛОЖЕНУ ЛИТЕРАТУРУ

    Auto Enrol : Колико знамо о новим дуванским и никотинских производимаПриступ у улози госта: Колико знамо о новим дуванским и никотинских производима