Правилна исхрана - јавноздравствени аспекти и нове препоруке
(Правилна исхрана - јавноздравствени аспекти и нове препоруке)
- Тест је акредитован одлуком Здравственог савета Србије број: 153-02-00131 /2025-01, од 17.03.2025. године, под бројем: А-1-340/25
- Акредитован за: лекаре, стоматологе, фармацеуте, медицинске биохемичаре, медицинске сестре, здравствене техничаре.
- Број бодова за полазнике: 3.
- Похађање је бесплатно.
Едукација је доступна 24/365 на интернет страници Градског завода за јавно здравље Београд.
За техничку подршку и информације о приступу онлајн едукацијама можете контактирати администратора на admin@gzzjzbeograd.edu.rs.
Актуелне препоруке за правилну исхрану су, поред чињеница прикупљених у научним истраживањима, допуњене и културолошким и индивидуалним угловима посматрања, те на тај начин чине практично примењиву целину. На примеру важећих смерница из САД (Dietary Guidelines for Americans 2020—2025), могу се сагледати сви релевантни аспекти документа овог типа – одабир приступа, основних принципа и начина њиховог представљања. Концепт „нутријентима богатих намирница“ и нагласак на „обрасце исхране“, представљају кључне елементе разумевања нових препорука, где се одабиром и количинском равнотежом уноса намирница постижу зацртани циљеви у исхрани. Задржавајући основне групе намирница – поврће, воће, житарице, извори протеина, уља, млечни производи, уз јасно издвајање оних чија се употреба у исхрани не препоручује – додати шећери, засићене масти, натријум (кухињска со), алкохолна пића, смернице теже да на јасан начин одговоре на питања о исхрани различитих популационих група. На том трагу, као добар пример интензивно проучаваног здравог обрасца исхране наводи се „Медитеранска исхрана“, и њени бројни повољни ефекти, како за појединца, тако и планету у целини. Јасни налази који медитеранску исхрану повезују са мањим ризиком за кардиоваскуларне болести, шећерну болест, малигне болести и друга стања, наводе на посвећивање додатне пажње овом обрасцу исхране, и препознавање њених елемената који улазе у састав препорука које су на снази.
Усвајањем ових принципа и приступа питањима исхране, могу се отворити нови начини за побољшање јавноздравствених активности намењених унапређењу исхране становништва. Коначно, у садејству са другим мерама подршке усвајању образаца исхране, попут регулаторних, економских, маркетиншких и других аспеката, укупан рад на побољшању квалитета исхране становништва добија пуну ефективност.